ČESKÝ RÁJ

Mariánská zahrada

Mariánská zahrada

     Turistická oblast Mariánská zahrada leží na jižním konci turistického regionu Český ráj, přibližně mezi Jičínem a Kopidlnem. V dnešní době se jedná o znovu objevený kout zdejší krajiny s velkým kulturním a historickým bohatstvím. Základem a asi nejcenější součástí členité krajiny je torzo nedokončené barokní krajinné kompozice, založené hrabětem Františkem Josefem Šlikem(1656-1740). Výzvou pro opravdového turistu je objevování této neokázalé kompozice v krajině. Drobné sakrální stavby, které jsou ukryté   v lesích, nebo dnes již téměř zaniklé aleje a průseky k nim směřující, představují pro každého malého i velkého poutníka odměnu v podobě zajímavé architektury, nečekaných míst   a tajuplných zákoutí. Spatřit uprostřed lesa kapli Lorety, nebo další menší kaple postavené na různých půdorysech, patří k prvním zážitkům, které by měl káždý zájemce o Mariánskou zahradu zažít.

     Na území Mariánské zahrady se však nachází mnoho dalších lákadel, které dnes turisté stále častěji navštěvují a obdivují. Ze zámeckých sídel jsou to především Dětenice, ale za návštěvu stojí také například nádherné parky v areálech zámků v Kopidlně   a Milíčevsi nebo zámek Staré Hrady. Z velkého počtu církevních staveb stojí za zmínku rokokový kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Slatinách, významná barokní stavba v Kopidlně v podobě kostela sv.Jakuba nebo pozdně barokní chrám kostela Povýšení svatého kříže v Ostružně. Mariánská zahrada nabízí také dvě soukromé galerie ve Vokšicích a v Bukvici nebo památník J.B.Foerstera v Osenicích. Z dalších odkazů však poznáte, že míst, která stojí za návštěvu je daleko víc.

     Přestože tato oblast byla v minulosti například z pohledu turistického značení, trochu opomíjena, představuje Mariánská zahrada ideální místo pro rodinnou dovolenou nebo cykloturistiku. Český ráj tak může turistům nabídnout vedle všeobecně známých a mnohdy velmi exponovaných míst také méně rušné, ale neméně zajímavé místo pro cesty za poznáním a odpočinkem

Hrady, zámky, zříceniny

Církevní

Světské

Drobné církevní

Drobné světské

Židovské

Technické, fortifikační

Kultura

Náš tip v kategorii Vouchery

Pěší výlety

small map
touratlas
ON-LINE PRŮVODCE
facebook