ČESKÝ RÁJ Mariánská zahrada

Zajímavosti - Zajímavosti

KOPIDLNO - ZÁMEK A PŘÍRODNĚ KRAJINÁŘSKÝ PARK V KOPIDLNĚ

Přímo z náměstí v Kopidlně můžete vstoupit do zámeckého parku, kde na hrázi zámeckého rybníku stojí zámek. Již v roce 1314 zde byla vodní tvrz, kterou vlastnil Petr Kopidlanský. Z pozdějších majitelů se o dnešní podobu zámku nejvíce zasloužil rod Schliků. Za jejich vlády byla renesanční budova přestavěna na raně barokní dvoupatrový zámek. Současnou čtyřkřídlou budovu zámku s pilířovými arkádami zdobí vstupní portál se slunečními hodinami. Za pozornost stojí i litinová věncová kartuše s korunovaným erbem Schliků. Od roku 1948 je zámek sídlem známé Střední zahradnické školy. Z 18. století se v budově zachovaly obrazy sv. Františka z Assisi, sv. Jana Nepomuckého a sv. Františka z Pauly, z 2. poloviny 19. století pocházejí kazetové stropy ve druhém patře.

Současná podoba zámeckého parku je dílem hraběte Ervína Schlika, který se držel plánů Františka Thomayera. Rybník byl vytvořen v roce 1564. V zadní části park přechází v bažantnici a oboru. Kromě unikátního palmového skleníku, který byl postaven podle skleníku ve vídeňském Schönbrunnu, si dnes můžeme všimnout bazénu s fontánkou, dekorativních sloupů z pískovce, zámecké kašny či pomníku myslivce Tomáše Svobody. V parku jsou též vzácné dřeviny, díky nimž park patří k dendrologicky nejbohatším a nejlépe udržovaným objektům v okolí.

Volně přístupný je dnes pouze zámecký park. Interiéry zámku si můžete prohlédnout např. při tradiční říjnové akci Kopidlnský kvítek. Po telefonické domluvě Vám bude otevřen i skleník – a to o víkendech i ve všední dny.

small map
touratlas
ON-LINE PRŮVODCE
facebook